درباره ما

رویداد سالیانه گردهمایی فعالان حوزه خانواده در سراسر کشور فرصتی بی‌نظیر به منظور استفاده از تجربیات، الگوها و ایده‌های برتر، ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های موجود بالفعل و بالقوه در حوزه خانواده در سطوح استانی و ملی است. «کنگره ملی خانواده» در ۲۵ و ۲۶ مهرماه ۱۳۹۷ با هدف هم‌افزایی میان فعالین حوزه خانواده در زمینه‌های علمی و اجرایی، به منظور استفاده از تجربیات و یافته‌های علمی در جهت کاهش آسیب‌های مرتبط با خانواده برگزار شد.

نظام مقدس جمهوری اسلامی، طلیعه عصری نو از عدالت، پیشرفت و تعالی در همه عرصه‌های زندگی فردی و اجتماعی است که در بسیاری از حوزه‌ها، رویکردی ممتاز و متمایز از بینش‌های نظام سلطه، در سطح جهانی ارائه نموده است. موضوع «خانواده» یکی از موضوعاتی است که تصویر ارائه‌شده از آن در نظام اسلامی، تصویری متعالی، الهام‌بخش و راهگشا برای بسیاری از مشکلات کشور در سطح جهانی است. با این ‌وجود و علی‌رغم تلاش‌ها و دستاوردها، وضعیت کنونی نهاد خانواده در جامعه ایران با وضعیت شایسته نظام جمهوری اسلامی فاصله زیادی دارد و خانواده امروز گرفتار مسائل پیچیده و متعدد است. حل این مسائل، نیازمند تلاشی آگاهانه در راستای تبیین و نهادینه‌سازی ارزش‌های اسلامی در حوزه خانواده در قالب راهبردها و برنامه‌های اجرایی دقیق و متقن و مجاهدت و ثبات قدم درراه اجرای این راهبردها است؛ و البته بسیار روشن است که این مجاهدت و ثبات قدم بدون در نظر گرفتن نقش مردم راهگشا نخواهد بود؛ چراکه "کارهای عمومی و اجتماعی که ارتباط به بدنه‌ کشور پیدا می‌کند، باید مردم در آن سهیم بشوند و دخیل بشوند. ]و[ اگر چنانچه جنبه مردمی آن قطع بشود، باز این کار به نتیجه نهایی نخواهد رسید ... این‌جاست که مسئولین باید زمینه‌ها را، مدل‌ها را، فرمول‌های عملی و قابل‌فهم عموم را، فرمول‌های اعتمادبخش را برای مشارکت مردم فراهم کنند" (مقام معظم رهبری؛ 20/07/1390).

بنیاد ملی خانواده با درک این ضرورت و در راستای عمل به رهنمودهای مقام معظم رهبری تلاش نموده است؛ سازوکار شفاف حضور و نقش‌آفرینی مؤثر مردم در عرصه خانواده را فراهم نماید. «کنگره ملی خانواده» بخشی از تلاش‌های گسترده‌تر بنیاد ملی خانواده به منظور ایجاد شبکه فعالین خانواده در سراسر کشور و ارتقای ظرفیت‌های مادی و معنوی این فعالین است.

بدون شک رویداد سالیانه گردهمایی فعالان حوزه خانواده در سراسر کشور فرصتی بی‌نظیر به منظور استفاده از تجربیات، الگوها و ایده‌های برتر، ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های موجود بالفعل و بالقوه در حوزه خانواده در سطوح استانی و ملی است. بدین ترتیب دبیرخانه کنگره ملی خانواده از تمامی فعالین مردمی در حوزه خانواده از سراسر کشور دعوت می‌نماید تا با حضور فعال خود در این رویداد و ارائه تجربیات عملی و یافته‌های علمی خود؛ زمینه‌های لازم جهت کاهش و کنترل آسیب‌ها و مسائل خانواده ایرانی را فراهم سازند.

 

 

 

حل آسیب‌های اجتماعی، نیازمند تلاشی آگاهانه در راستای تبیین و نهادینه‌سازی ارزش‌های اسلامی در حوزه خانواده در قالب راهبردها و برنامه‌های اجرایی دقیق و متقن و مجاهدت و ثبات قدم در راه اجرای این راهبردها است؛ و البته بسیار روشن است که این مجاهدت و ثبات قدم بدون در نظر گرفتن نقش مردم راهگشا نخواهد بود. بنیاد ملی خانواده با درک این ضرورت و در راستای عمل به رهنمودهای مقام معظم رهبری تلاش نموده است جهت حل مسائل نهاد خانواده ایرانی سازوکار شفاف حضور و نقش‌آفرینی مؤثر مردم در عرصه خانواده را فراهم نماید. در همین راستا «کنگره ملی خانواده» در ۲۵ و ۲۶ مهرماه ۱۳۹۷ با هدف هم‌افزایی میان فعالین حوزه خانواده در زمینه‌های علمی و اجرایی، به منظور استفاده از تجربیات و یافته‌های علمی در جهت کاهش آسیب‌های مرتبط با خانواده برگزار می‌شود.

 

 

 

کنگره ملی خانواده با همت بنیاد ملی خانواده و مشارکت شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت کشور، قوه قضائیه و دیگر نهادها و سازمان‌های سیاست‌گذار و مجری در حوزه خانواده و حضور گسترده فعالان مردمی خانواده از سراسر کشور برگزار می‌گردد.

 

 

 

محور یکم ایجاد شبکه ارتباطات هم‌افزای فعالان مردمی خانواده در سراسر کشور

 • ایجاد بستر شناخت و تعامل در گستره مجموعه‌های هم‌عرض استانی و ملی
 • انتقال تجارب بومی و معرفی بسترهای همکاری در سطوح استانی و ملی

محور دوم - معرفی الگوها و ایده‌های برتر در حوزه خانواده

 • شناسایی، ارزیابی و سطح‌بندی الگوهای اقدام و فعالیت؛ اعم از خدمات، محصولات و تولیدات خانواده‌محور
 • ارائه گزارش سالیانه ملی از اقدامات و فعالیت‌های خانواده‌محور فعالان مردمی در سراسر کشور
 • تقدیر و حمایت مادی و معنوی از پدیدآورندگان الگوها و ایده‌های برتر در حوزه خانواده
 • تسهیل‌گری و شتاب‌دهندگی به الگوها و ایده‌های برتر و معرفی به جامعه خدمات‌دهندگان و خدمت‌گیرندگان

محور سوم ارتقاء دانش و توانمندی‌های تخصصی در موضوع خانواده

 • ایجاد شبکه جامع و یکپارچه تحقیقات و مسائل خانواده ایرانی
 • ارائه نتایج آخرین مطالعات و تحقیقات در حوزه خانواده ایرانی
 • برگزاری نشست‌های تخصصی مسئله‌شناسی ازدواج و خانواده
 • برگزاری نشست‌های تخصصی راهکاریابی و ارائه تجربیات خانواده‌محور
 • برپایی نمایشگاه تخصصی ارائه فعالیت‌ها و محصولات حوزه ازدواج و خانواده

محور چهارم سیاست‌گذاری و تعیین خط‌مشی ملی در حوزه خانواده

 • ارتباط سازنده با مسئولان سیاست‌گذار، تصمیم‌گیر و مجری در حوزه خانواده
 • بحث و نظر پیرامون آخرین اقدامات در حوزه سیاست‌گذاری و اجرایی
 • انتقال مسائل، نیازها و اولویت‌های اصلی عناصر میدانی فعال در سطوح استانی و ملی

 

 

 

اولین رویداد سالیانه گردهمایی فعالان خانواده از سراسر کشور در تاریخ 25 و 26 مهرماه 1397 در تهران؛ مجتمع فرهنگی آدینه برگزار خواهد شد.