در آئین آغازین کنگره ملی خانواده عنوان شد

لزوم تشکیل دبیرخانه دائمی کنگره ملی خانواده

رئیس بنیاد ملی خانواده با تاکید بر اینکه وضعیت خانواده ایرانی مطلوب نیست، گفت: نیازمند ایجاد یک دبیرخانه دائمی برای برگزاری هر ساله کنگره ملی خانواده هستیم.

حجت‌الاسلام رضا رؤیت رئیس بنیاد ملی خانواده با تاکید بر اینکه وضعیت خانواده ایرانی نسبت به شان فرهنگی‌اش مناسب نیست،  گفت:برای حل معضلات این نهاد نیازمند حضور مردمی هستیم.

وی ادامه داد: هرجا در حوزه خانواده و تحکیم آن موفق بوده‌ایم مردم به کمک حاکمیت آمده‌اند.

رئیس بنیاد ملی خانواده با اشاره به تجربیات موفق در زمینه حل معضلات خانواده در استان‌های مختلف گفت: باید چالش‌های خانواده ایرانی را یک بار برای همیشه برطرف کنیم. این امر نیازمند هم‌افزایی میان سازمان‌های غیردولتی است.

رؤیت این کنگره را محلی برای شناسایی و هم‌افزایی میان فعالان خانواده و مسئولان دانست و اظهار داشت: در این جا جمع شدیم تا اثبات کنیم پای کار هستیم.

وی  ایجاد دبیرخانه دائمی برای کنگره ملی خانواده را لازم دانست وگفت: این دبیرخانه کمک می‌کند از فعالیت‌های فعالان این عرصه در طول سال باخبر باشیم.

در ادامه کمال اکبری معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور گفت: همه ما اتفاق نظر داریم که خانواده مهمترین رکن اجتماع و پایه اساسی برای پویای و حرکت جامعه است و اگر می‌خواهیم جامعه به تعالی و رشد برسد نیازمند خانواده رشد یافته هستیم.

اکبری ادامه داد: همه آموزش‌ها و فرهنگ‌سازی‌ها از بنیاد خانواده شکل می‌گیرد و برای حل معضلات پیش رو نیازمند حضور فعال نهادها و تشکل‌های مردمی هستیم.

وی سازمان‌های مردم نهاد را حلقه واسط میان حکومت و مردم برشمرد و اظهار داشت: سازمان‌های مردم نهاد جامعه را به تعادل می‌رساند.

معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی خاطرنشان کرد: اگر طراحی دقیقی برای این حلقه واسط داشته باشیم می‌توانیم مسائل پیش رو را به خوبی برطرف کنیم و این کنگره با همین رویکرد برگزار می‌شود تا میان سازمان‌های مردم نهاد و مسئولان هم‌افزایی ایجاد کرده و زمینه به اشتراک گذاری تجارب آنان باشد.

اکبری با اشاره به اینکه خانواده ایرانی امروز در آماج مخاطرات مختلف از جمله تهاجمات رسانه‌ای و معضلات زندگی شهری قرار گرفته است، ابراز داشت: کارگروه تحکیم خانواده و ازدواج در وزارت کشور به همین منظور تشکیل شده است.

وی ادامه داد: نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد این کارگروه را اداره می‌کنند و هم‌افزایی میان این نمایندگان موجب شکل‌گیر کنگره ملی خانواده شده است.

معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی ایجاد دبیرخانه دائمی برای این کنگره را لازم دانست و گفت: باید مجموعه‌های هم‌افزا در حوزه خانواده یک شبکه ملی و یا یک اتحادیه داشته باشند.

اکبری از ایجاد بستر این شبکه در وزارت کشور خبر داد و گفت: به این شکل می‌توانیم یک نهاد عالی ملی با رویکرد و حضور فعالان عرصه خانواده داشته باشیم.

فضه السادات حسینی دبیر علمی کنگره ملی خانواده نیز در ادامه با اشاره به اهمیت و جایگاه خانواده در دین اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی یادآور شد:در مسئله قانون گذاری و سیاست‌گذاری برای این نهاد اجتماعی کاستی وجود ندارد.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری در سال 1396 قوانین خانواده را مطرح و این قوانین به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید و در این زمینه در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت هم تاکید شده است.

دبیر علمی کنگره ملی خانواده با تاکید بر اینکه تحقیقات بسیاری در حوزه آسیب‌های خانواده ایرانی در 40 سال گذشته انجام شده است، اظهار داشت: با احصاء مسائل خانواده می‌خواهیم تصمیمات لازم را اتخاذ کنیم.

حسینی در ادامه گفت:‌با کمک مؤسسه ایستا حدود 10 هزار فعال حوزه خانواده شناسایی و از این میان حدود 700 فعال عرصه خانواده در زمینه‌های گوناگون به کنگره ملی خانواده دعوت شدند.

وی آسیب‌هایی نظیر طلاق، تاخیر ازدواج و فرزندآوری را از مسائل مورد بحث در کنگره ملی خانواده برشمرد وگفت:‌ بنا داریم با برگزاری هر ساله این کنگره موضوعات و معضلات اصلی هر سال را مورد بررسی قرار دهیم.

دبیر علمی کنگره ملی خانواده هدف اصلی این کنگره را تعامل با مسئولان و ایجاد هم افزایی و همدلی میان فعالان و زمینه سازی ایجاد یک شبکه ملی عنوان کرد.